Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
A reaparut solnitza lui Cellini

Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> De cotidiae
Auteur Message
Carmen
Senator

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 1:39 am    Sujet du message: A reaparut solnitza lui Cellini Répondre en citant

Nu am stiut unde s-o postez (creca ma lasa memoria, Rolling Eyes ... vazusem io, p-acilea, fun thread....cu arta? Neutral )
In fine, sa va povestesc ce le bubuie unora, mintea.

Dupa cum poate stiti, pe 11 mai 2003 (asta a fost, la noi, noaptea lunga a muzeeelor, adik aia in care umbla austriecii ( si nu numai) alcohohohooolizati... pe strazi) a fost furata din Muzeul de istorie si arta din Viena, unica sculptura asigurata a celebrului Benvenutto Cellini (realizata de acesta in timpul sederii sale in Paris- 1540-1543).
Soo, solnitza asta din ceara placata cu foaie de aur si asigurata pentru 50 mil. euro, a disparut, fara urma, acum 3 ani, a urmat un scandal, evident, legat de masurile de securitate asemanatoare cu cele folosite la paza unui chiosc de vindut cirnati...Directorul muzeului aproape a facut infarct, a plins. Bah, cu lacrimi, ce mai!
Ehhh...si scandalul a tzinut citva timp titlurile ziarelor dupa care a devenit desuet.
Pina acu citeva zile cind...hotzul s-a gindit sa inapoieze solnitza (pe care nu o furase pt. ca aprecia frumusetzea acesteia ci pentru ca, probabil a vrut sa-si demonstreze ca, in ciuda faptului ca nu-l mai ajuta ratiunea innecata si nu-l mai tzineau picioarele... miinile-i functionau, totusi, cu brio) si a explicat politziei circumstantzele sustragerii acesteia.
Si-uite asa a povestit cum ca, in acea noapte furtunoasa, el, trecind pe linga muzeu a vazut o schela...care l-a inspirat spontan.S-a catzarat ca Jack si la capatul schelei ce credeti ca era? O fereastra spre solnitza. Care bineintzeles ca era asigurata cu sistem de alarma care... l-a inspirat si el...caci omul nostru, era expert in sisteme de alarma, si bine dispus fiind si pus pe ghidusii s-a gindit sa-si incerce maiestria tocmai pe alarma salierei.
A luat saliera, a dus-o acasa si ascuns-o... sub pat. Dimineatza, cu mintea aerisita, a realizat ce facuse...A mai pastrat obectul citeva zile, in apartament, dupa care l-a ingropat , pentru trei ani, intr-o padure.
Acu citeva zile, s-a hotarit sa-l inapoieze muzeului.
Ach..iar avocatul individului, pledeaza pentru furt comis din ...joaca. Laughing
Calugaru' Vaxile
Tribun

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 3:21 am    Sujet du message: Répondre en citant

carmen, pi mai jos scrie "ars longa, vita brevis"... Shocked Shocked Shocked ... ... nu vazusi?

liftore, creca ar trebui sa muti sobeftu. nu ca ar fi rau continutu', da' se potriveste mai bine in alta parte.
Carmen
Senator

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 7:29 am    Sujet du message: Répondre en citant

Calugaru' Vaxile a écrit:
carmen, pi mai jos scrie "ars longa, vita brevis"... Shocked Shocked Shocked ... ... nu vazusi?

liftore, creca ar trebui sa muti sobeftu. nu ca ar fi rau continutu', da' se potriveste mai bine in alta parte.

Baaaa...am vazut, desigur. Numa ca oscilam intre Triclinum, Film si..."si furtul e o arta"...Si cum nu m-am putut hotari, am zis ca mai bine postez acilea, decit la Muzica... Rolling Eyes
anonimus
Lictor

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 8:17 am    Sujet du message: Répondre en citant

Pai nu prea vaz unde s-o mut, tot aici ii sta mai bine, doar e un fapt divers de-l poti vedea in fiecare zi Very Happy
Calugaru' Vaxile
Tribun

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 9:16 am    Sujet du message: Répondre en citant

daca tu vrei, las-o. Razz
satany
patrician

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 12:30 pm    Sujet du message: Répondre en citant

hahaha misto faza...io sincer, n-as mai fi inapoiat-o, ca muzeul n-o merita...prea sint prosti...dar nici s-o vinda nu putea? Mr. Green
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Yahoo Messenger
Carmen
Senator

MessagePosté le: Mar 24 Jan 2006 8:37 pm    Sujet du message: Répondre en citant

satany a écrit:
hahaha misto faza...io sincer, n-as mai fi inapoiat-o, ca muzeul n-o merita...prea sint prosti...dar nici s-o vinda nu putea? Mr. Green

Tjaa... bag sama ca pentru asta a fost el prea fraier.
satany
patrician

MessagePosté le: Mer 25 Jan 2006 10:33 am    Sujet du message: Répondre en citant

Carmen a écrit:
satany a écrit:

Tjaa... bag sama ca pentru asta a fost el prea fraier.
..blegoman..orice se poate vinde ... Mr. Green
tradoro
patrician

MessagePosté le: Jeu 26 Jan 2006 8:40 am    Sujet du message: Répondre en citant

da io nu inteleg o chestie, daca voia sa restituie doar solnitza, pentru ce s-a mai predat el la politie? era tot beat si cand a inapoiat-o?

ps: unde-i discutia aia cu "furtul e o arta..."? daca intelesei io bine, e de pe'aci?
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Envoyer l'e-mail
satany
patrician

MessagePosté le: Jeu 26 Jan 2006 11:02 pm    Sujet du message: Répondre en citant

io cred c-a vrut sa -si faca reclama..a lá.. "ete prostilor, io-s ala de-a furat-o si nu m-ati prins..ce smecher sint Mr. Green "
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> De cotidiae Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1

Sauter vers: