Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
adevar - cert sau fals??

Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Pantheonul
Auteur Message
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:51 am    Sujet du message: adevar - cert sau fals?? Répondre en citant

vespasian a écrit:
ADEVAR in sine NU exista (poate doar, daca vrem neaparat, Dumnezeu - si asta nu trebuie nici macar "cercetat" sau demonstrat)

Fraza asta era prea buna ca sa scap ocazia inaugararii pantheonului Mr. Green

Vespasian draga, daca TU nu vrei nici macar sa cercetezi - ca de demonstrat ma indoiesc ca ai putea s-o faci - existenta acestei entitati supranaturale, e treaba ta. Dar de aici si pina a declara ca aceasta afirmatie este un "adevar in sine" e cale lunga Wink
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
killer
Invité

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:37 pm    Sujet du message: Répondre en citant

sa inteleg ca acest topic a fost creat strict pentru vespasian?

daca e asa vespasiene, uite deja ai provocat o mica controversa pe forum in jurul tau.
Se vede ca lumea a observat ceva acolo. Razz Razz
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:10 am    Sujet du message: Répondre en citant

Foloseste un pic logica Razz

Daca as fi vrut sa discut DOAR cu vespasian i-as fi trimis un mp.
Faptul ca am deschis topic pe forum inseamna ca subiectul este adresat absolut "tutulol" doritorilor Very Happy

PS. Unde-i "acolo" si ce-ar fi trebuit sa observam?? Eu singurul lucru oarecum exterior si interesant remarcat la vespasian a fost avatarul lui cu poza de pe capacul de veceu Laughing Laughing
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:25 am    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Foloseste un pic logica Razz

Daca as fi vrut sa discut DOAR cu vespasian i-as fi trimis un mp.
Faptul ca am deschis topic pe forum inseamna ca subiectul este adresat absolut "tutulol" doritorilor Very Happy

PS. Unde-i "acolo" si ce-ar fi trebuit sa observam?? Eu singurul lucru oarecum exterior si interesant remarcat la vespasian a fost avatarul lui cu poza de pe capacul de veceu Laughing Laughing

eu nu sunt logic sunt pragmatic, lugubru.
Exista si situatii din astea mai exceptionale, ca nu doar irina123... si-a pus patent pe ideea de a avea un loc unde ea sa poata discuta cu cine vrea muschii ei.

P.S. "acolo" e asa o chestie pe care o vad toti ceilalti numai impricinatii ba.
omul asta intriga mai ales partile feminine. Wink si este singurul lucru interior usor de remarcat. Cool Cool
Jicol
Senator

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 11:56 am    Sujet du message: Répondre en citant

Pan Theos!
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 10:13 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Wink Wink Cool Cool
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 9:18 am    Sujet du message: Re: adevar - cert sau fals?? Répondre en citant

karina a écrit:
vespasian a écrit:
ADEVAR in sine NU exista (poate doar, daca vrem neaparat, Dumnezeu - si asta nu trebuie nici macar "cercetat" sau demonstrat)

Fraza asta era prea buna ca sa scap ocazia inaugararii pantheonului Mr. Green

Vespasian draga, daca TU nu vrei nici macar sa cercetezi - ca de demonstrat ma indoiesc ca ai putea s-o faci - existenta acestei entitati supranaturale, e treaba ta. Dar de aici si pina a declara ca aceasta afirmatie este un "adevar in sine" e cale lunga Wink

sa inteleg ca tu, pur si simplu, renegi existenta unui CREATOR al intregii lumi, a Vietii, a Existentei in sine? (sa stii ca nu ma refer aici la um mosh cu barba care, la plansheta lui gigantica, a afcut machete cu munti, mari si paduri si azvarle cu amandoua mainile uoameni, porci si gaini, dupa care ii pedepseste ca nu se roaga destul la El) Vreau sa stiu SIGUR, inainte de a incepe discutii mai aprinse, ca toata conceptia ta se reduce la un singur crez: TOT CE EXISTA IN JURUL NOSTRU ESTE PRODUSUL INTAMPLARII, BA MAI MULT POATE FI INTERPRETAT CA O EROARE FERICITA/NEFERICITA (in functie de optimismul/pesimismul tau)
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 10:57 am    Sujet du message: Répondre en citant

Da, vespi, ai punctat bine. Nu sint nici adepta creationismului, nici a designului inteligent. Dar nici eroare nu consider ca ar fi umanitatea ci mai degraba un accident favorizat cindva de anumite conjuncturi fizice si chimice.

Si acum putem sa incepem discutiile, daca vrei Razz
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 11:19 am    Sujet du message: jocul intamplarii Répondre en citant

din cate incercari crezi ca se poate intampla ca, aruncand piesele unui puzzle cu 300 buc., sa cada pe masa asezandu-se exact in asa fel incat sa formeze imaginea de pe cutie?

(si eu tind sa cred ca miracolul vietii depaseste cu mult complexitatea puzzle-ului cu 300 piese, care la o adica, chiar are o probabilitate de reusita care ne de o oarecare "speranta" - dar daca ne uitam la Teleenciclopedia la existenta marunta a unei furnici din musuroi, nu putem spune ca este pur si simplu JOCUL INTAMPLARII ca toate exista asa)
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 4:11 pm    Sujet du message: Re: jocul intamplarii Répondre en citant

vespasian a écrit:
din cate incercari crezi ca se poate intampla ca, aruncand piesele unui puzzle cu 300 buc., sa cada pe masa asezandu-se exact in asa fel incat sa formeze imaginea de pe cutie?

(si eu tind sa cred ca miracolul vietii depaseste cu mult complexitatea puzzle-ului cu 300 piese, care la o adica, chiar are o probabilitate de reusita care ne de o oarecare "speranta" - dar daca ne uitam la Teleenciclopedia la existenta marunta a unei furnici din musuroi, nu putem spune ca este pur si simplu JOCUL INTAMPLARII ca toate exista asa)

Chiar daca ne uitam la teleenciclopedie si raminem mirati de existenta si sistemul de organizare a furnicilor in musuroi nu inseamna ca trebuie sa facem confuzia intre crearea unui strop de materie intr-un stadiu primar si capacitatea de evolutie a materiei. Aici intervin deja citeva sute de milioane bune de ani la mijloc si legile darwiniene Very Happy

Iar puzzlelul initial a necesitat mult mai putine piese iar sansele sa cada deja aranjate au fost mai mari. Totusi, nu chiar atit de mari, pt ca altfel am fi vorbit despre vecinii nostrii omuletii verzi la modul de realitate concreta, nu de sf Razz
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Pantheonul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum