Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
APARENT&CERT cuvinte atat de opuse si totusi atat de apr
Aller à la page Précédente  1, 2, 3  Suivante  
Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor
adevarul este cert sau aparent, sau este simplu, la cel ce il detine?
cert?
40%
 40%  [ 2 ]
aparent?
60%
 60%  [ 3 ]
Total des votes : 5
Auteur Message
Calugaru' Vaxile
Tribun

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 8:26 am    Sujet du message: Répondre en citant

da, mai, numa ca anotimpurile te misca pentru ca esti ... om ... daca ai fi klingonian, probabil ca ti s-ar falfai.

uite alt exemplu. cum receptionezi muzica populara romanesca si cum receptionezi muzica populara boliviana ...
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 8:35 am    Sujet du message: Répondre en citant

fie ea, boliviana, romaneasca, peruana sau indiana, ea tot MUZICA este - si orice klingonian ajunge pana la urma la concluzia asta - deci nu o considera ca fiind acelasi lucru cu suieratul vantului, falfaitul frunzelor - ci produsul constient/intuitiv de creatie al mintii si sensibilitatii umane. poate nu o sa-i placa, nu-l va "atinge" interior deloc, dar, la categoria "arta si civilizatie umana" va bifa si muzica (daca are urechi sa perceapa o arta bazata exclusiv pe perceptia auditiva - dar de obicei am vazut ca au niste "planii" imense si verzi
anonimus
Lictor

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 9:39 am    Sujet du message: Répondre en citant

Kaloogarele a écrit:
anonimus a écrit:
Pai orice adevar ii cert, ca de aia-i adevar Very Happy , pana la proba contrarie

nu, anonimule!! adevarul e ceea ce accepti tu ca persoana. de exemplu, tu ai un set de axiome personale. d ex, focul frige si apa e uda. cand verifici aceste axiome, te bazezi pe simturile proprii sau pe o experienta primara. pe baza axiomelor astora tu iti fabrici teoreme. aka adevarurile in care crezi. plecand de la un set diferit de axiome, altu poa sa ajunga la un adevar diferit.

de exemplu, "globalizarea e buna" e adevar daca esti patron sau actionar la airbus dar e minciuna daca esti muncitor la airbus.

cu alte cuvinte, "adevar" e o notiune relativa, nu absoluta. pana si in matematica, el e tot relativ.

Normal ca adevaruil e cea ce accepta fiecare persoana, e adevar, bazandu-se pe certitudinea propriilor axiome.
In momentul cand accepti "proba contrarie", adica un alt adevar, acesta devine (sau completeaza) propiul adevar, tot cu certitudine
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 10:31 am    Sujet du message: banc despre Dreptate si Adevar Répondre en citant

ai dreptate anonimule...
si tu ai dreptate kaloogarule...

Bai, da' tu zici la toata lumea ca "are dreptate" !....

da, asa e... ai si tu dreptate.
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:37 am    Sujet du message: Répondre en citant

Dupa parerea mea v-ati indepartat mult prea mult de la problema. Incercati sa definiti adevarul prin prisma artei. De ce nu incercati mai bine sa vedeti daca legatura dintre coada vacii si stampila primariei e adevarata sau doar aparenta? Rolling Eyes
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:45 am    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:
De exemplu, ce parare aveti? Daca pe Pamant ar veni sfarsitul civilizatiei umane, nu ar mai ramane picior de om, ce "statut" mai are, sa zicem, Capela Sixtina pictata de Michelangelo? Mai este ea opera de arta? (indiciu: in aceeasi situatie, triunghiul dreptunghic, mai respecta regulile teoremei lui Pitagora?)

Capela sixtina va ramine o opera de arta iar tringhiul dreptunghic va continua sa aiba aceeasi relatie intre ipotenuza si catete. Deosebirea va fi doar ca nu va mai exista cine sa admire opera de arta sau sa calculeze suma patratelor.
Asta in cazul in care disparitia civilizatiei nu va implica si disparitia obiectelor concrete create de ea. In caz contrar, doar triunghiul va continua sa functioneze.
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 12:00 pm    Sujet du message: apocalipsa Répondre en citant

pai, capela sixtina se poate narui in totalitate si sa nu mai stie nimeni de ea, dar TRIUNGHIUL ISOSCEL?... este ceva abstract, ale carui legi exista dintotdeauna, ne-scrise. Ele existau si inainte sa le enunte Pitagora, si dupa ce va disparea caietul de matematica. Va fi re-descoperit ca un ADEVAR de klingonieni.

Cam asta e adevaru', e foarte dificil sa enunti un mare Adevar fara a pica in capcana de a enunta cu patetism un truism. Toate adevaruruile fundamentale sunt pana la urma expresia celei mai banale "stari de normalitate" a lucrurilor.

hai, enunta tu ADEVARUL ABSOLUT intr-o singura fraza, primesti de la mine o naveta de bere. Vad ca lumea e nerabdatoare, vrea sa auda concluziile finale, nu sa fie plictisita cu divagatii de la SUBIECT.

Adevarul e caaa...
mai bine ma intorc la coada vacii
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 12:08 pm    Sujet du message: Répondre en citant

[quote="karina"]
vespasian a écrit:
Capela sixtina va ramine o opera de arta iar tringhiul dreptunghic va continua sa aiba aceeasi relatie intre ipotenuza si catete. Deosebirea va fi doar ca nu va mai exista cine sa admire opera de arta sau sa calculeze suma patratelor.

pai, tocmai asta e intrebarea (si dovada ca nu ne-am indepartat de la subiect). "Mica" deosebire ca nu mai exista RECEPTORUL, transforma sau nu ADEVARUL (in orice forma ar fi el - capela sixtina, triunghiul isoscel sau coada vacii). Cu alte cuvinte, ADEVARUL este sau nu raportat la un factor subiectiv?

eu am votat deja ca NU.
Fie ca vrei sau nu vrei, crezi sau nu crezi, daca te-ai nascut bolovan, tot bolovan ai sa fii toata viatza pana mori, indiferent de cat de destept si frumos te considera ma-ta si prietenii tai.
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 12:24 pm    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:
karina a écrit:

pai, tocmai asta e intrebarea (si dovada ca nu ne-am indepartat de la subiect). "Mica" deosebire ca nu mai exista RECEPTORUL, transforma sau nu ADEVARUL (in orice forma ar fi el - capela sixtina, triunghiul isoscel sau coada vacii).

Faptul ca nu mai exista "receptorul" nu poate transforma adevarul, ci doar sa-l faca inutil. Ca doar nu e ceva material, sa se supuna legii transformarii.

vespasian a écrit:
Cu alte cuvinte, ADEVARUL este sau nu raportat la un factor subiectiv?

Adevarul poate fi (si in general chiar este) raportat la un factor oarecare. Din cauza asta si vorbim despre adevar obiectiv, relativ, aparent si n-a reusit nimeni sa puna degetul pe adevarul absolut. Dar asta nu are nici o legatura cu existenta sau non-existenta lui de care vorbeam in paragraful anterior.

vespasian a écrit:
eu am votat deja ca NU.
Fie ca vrei sau nu vrei, crezi sau nu crezi, daca te-ai nascut bolovan, tot bolovan ai sa fii toata viatza pana mori, indiferent de cat de destept si frumos te considera ma-ta si prietenii tai.

Aici subscriu suta la suta. Asta ar fi un exemplu de adevar obiectiv Laughing Laughing
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 12:40 pm    Sujet du message: am fost un ... Répondre en citant

acuma am recitit mesajul meu, mi se pare mie sau am fost cam incordat? in fraza de final cu "bolovanul" in nici un caz nu ma exprim la persoana a II-a singluar pt ca vreau sa-ti sugerez tie, tie, cititorule (in general) si tie, karino (in particular) parerea mea despre tine, ci este pur si simplu um mod de exprimare, despre un bolovan ipotetic.
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 1:00 pm    Sujet du message: Re: am fost un ... Répondre en citant

vespasian a écrit:
acuma am recitit mesajul meu, mi se pare mie sau am fost cam incordat? in fraza de final cu "bolovanul" in nici un caz nu ma exprim la persoana a II-a singluar pt ca vreau sa-ti sugerez tie, tie, cititorule (in general) si tie, karino (in particular) parerea mea despre tine, ci este pur si simplu um mod de exprimare, despre un bolovan ipotetic.

Stai linistit, am interpretat corect modul general al mesajului tau si m-am referit si eu tot la bolovanul ipotetic. Chiar m-a amuzat exemplul dat Razz

Dar sa continuam dezbaterea, te rog, ca-i interesanta.

Deci, ce parere ai de idee ca adevarul nu se transforma in urma disparitiei civilizatiei, ci doar devine inutil?? Se poate aplica la orice tip de adevar?? Putem gasi un contra-exemplu??
Exista un adevar care nu are nevoie de nici o raportare??
vespasian
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 1:44 pm    Sujet du message: Re: am fost un ... Répondre en citant

cum poate fi inutila teorema (za-i zicem asa) lui Pitagora? daca nu ar mai fi valabila pentru o secunda, sunt convins ca ar face Universul implozie.
chiar daca nu e nimeni care s-o tot repete, sa o scrie pe tabla de 100 ori, ea functioneaza in mecanismul global, care probabil ca are o singura Lege, pe care deca o descoperi mori traznit in proxima clipa.
karina
patrician

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 3:00 pm    Sujet du message: Re: am fost un ... Répondre en citant

vespasian a écrit:
cum poate fi inutila teorema (za-i zicem asa) lui Pitagora? daca nu ar mai fi valabila pentru o secunda, sunt convins ca ar face Universul implozie.
chiar daca nu e nimeni care s-o tot repete, sa o scrie pe tabla de 100 ori, ea functioneaza in mecanismul global, care probabil ca are o singura Lege, pe care deca o descoperi mori traznit in proxima clipa.

Stimate coleg, fara sa iti dai seama faci confuzia intre termenul de "inutil" si "valabil". Daca o sa-ti recitesti propriul mesaj ai sa intelegi eroarea.

Eu nu spun ca teorema lui pitagora nu mai este valabila, ci ca pur si simplu devine inutila din lipsa de fiinte rationale care sa se mai preocupe de existenta ei si sa o aplice.
Alexandru
Pulete de serviciu

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 3:26 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Adevarul absolut nu poate exista, pur si simplu. Pentru simplul motiv ca nu poate fi demonstrat.
killer
Invité

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 10:44 pm    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:

Iata o parere relativ certa si aparenta in acelasi timp pentru ca nu stim care parte detine adevarul.
Cel mai frumos este cand si bolovanii si desteptii si frumosii mor cu tot cu principiile si ideile lor din viata lor minunata sau falsa. Atunci cui ii mai pasa de aparenta lor trecere prin aceasta lume?

Exista oare ceva 100% cert care sa rezizte timpului, chiar si dupa disparitia oamenirii?
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page Précédente  1, 2, 3  Suivante
Page 2 sur 3

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum