Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
APARENT&CERT cuvinte atat de opuse si totusi atat de apr
Aller à la page Précédente  1, 2, 3  
Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor
adevarul este cert sau aparent, sau este simplu, la cel ce il detine?
cert?
40%
 40%  [ 2 ]
aparent?
60%
 60%  [ 3 ]
Total des votes : 5
Auteur Message
killer
Invité

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 10:51 pm    Sujet du message: Re: am fost un ... Répondre en citant

karina a écrit:
u nu spun ca teorema lui pitagora nu mai este valabila, ci ca pur si simplu devine inutila din lipsa de fiinte rationale care sa se mai preocupe de existenta ei si sa o aplice.

lipsa fiitelor rationale care sa se mai preocupe de existenta ei si sa o aplice este ceva sigur sau este o presupunere de a ta?
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:01 am    Sujet du message: Répondre en citant

Este o ipoteza propusa pe vespasian si se refera la disparitia completa a civilizatiei umane si la "ce-ar fi daca". Reciteste mesajele precedente.
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:22 am    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Este o ipoteza propusa pe vespasian si se refera la disparitia completa a civilizatiei umane si la "ce-ar fi daca". Reciteste mesajele precedente.

reformulez atunci:
lipsa fiitelor rationale care sa se mai preocupe de existenta ei si sa o aplice este ceva sigur dupa parerea ta sau este o presupunere cu care nu esti de acord?
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:37 am    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
karina a écrit:

reformulez atunci:
lipsa fiitelor rationale care sa se mai preocupe de existenta ei si sa o aplice este ceva sigur dupa parerea ta sau este o presupunere cu care nu esti de acord?

Killere, re-re formulez si eu.

Lipsa fiintelor rationale este doar o ipoteza luata ca punct de plecare pt discutarea unui anumit lucru. N-are nici o legatura cu parerea mea, cu siguranta ei, sau cu faptul ca ar fi o presupunere cu care nu sint de-acord.
Zau, nu pricep ce vrei sa spui cu asta Rolling Eyes .
Daca doresti poti sa deschizi subiect separat in care sa discutam ce credem noi despre viitorul civilizatiei, supravietuieste sau dispare, sintem de acord cu asta sau, scenarii de anihilare, rolul hotaritor pe care-l vei juca tu in aceste scenarii si cum ne vei elimina pe toti pe rind, etc.

Deocamdata aici vorbim despre supravietuirea adevarurilor in cazul unei asemena ipoteze.
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 10:52 am    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
killer a écrit:
karina a écrit:

reformulez atunci:

Lipsa fiintelor rationale este doar o ipoteza luata ca punct de plecare pt discutarea unui anumit lucru. N-are nici o legatura cu parerea mea, cu siguranta ei, sau cu faptul ca ar fi o presupunere cu care nu sint de-acord.
Daca doresti poti sa deschizi subiect separat in care sa discutam ce credem noi despre viitorul civilizatiei, supravietuieste sau dispare, sintem de acord cu asta sau, scenarii de anihilare, rolul hotaritor pe care-l vei juca tu in aceste scenarii si cum ne vei elimina pe toti pe rind, etc.

Deocamdata aici vorbim despre supravietuirea adevarurilor in cazul unei asemena ipoteze.

eu, killer cel care am gandit acest topic am pus si intrebarea :

Citation:

Ce este cert si ce este aparent in viata voastra?

doream sa fiu on-topic, sa aflu parerea ta despre ce am spus mai sus.
Iar daca tu nu vrei sa ne spui si parerea ta e k.
Daca tu vorbesti despre "supravietuirea adevarurilor in cazul unei asemena ipoteze", atunci aceasta afirmatie este certa sau aparenta in gandirea ta?
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 3:25 pm    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
karina a écrit:
killer a écrit:
karina a écrit:

reformulez atunci:

eu, killer cel care am gandit acest topic am pus si intrebarea :

Citation:

Ce este cert si ce este aparent in viata voastra?

doream sa fiu on-topic, sa aflu parerea ta despre ce am spus mai sus.
Iar daca tu nu vrei sa ne spui si parerea ta e k.

Kilere, daca ai fi citit cu atentie prima pagina, al patrulea mesaj, ai fi vazut acolo raspunsul meu la asta. Cum nu l-ai comentat atunci am pp ca nu te intereseaza si n-am insistat.

killer a écrit:
Daca tu vorbesti despre "supravietuirea adevarurilor in cazul unei asemena ipoteze", atunci aceasta afirmatie este certa sau aparenta in gandirea ta?

Nu este o afirmatie ci o propozitie enuntiativa (sau cum pana mea se numeste, ceva ca titlul unui referat, sa zicem).
Afirmatie ar fi fost daca ziceam: adevarurile vor/nu vor supravietui in cazul unei asemenea ipoteze. Si asta este exact punctul in care ajunsese discutia mea cu vespasian.
Fa-mi o favoare, reciteste ce s-a scris in ultimele mesaje si spune-mi daca esti de acord cu ce am spus eu, sau vino cu contra-argumente.

PS. Ca sa raspund si intrebarii tale in cazul in care ar fi fost o afirmatie, eu zic ca nu este nici certa nici aparenta ci doar interpretabila. Hai sa incercam sa stabilim impreuna gradul ei de certitudine Wink
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 3:35 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:

PS. Ca sa raspund si intrebarii tale in cazul in care ar fi fost o afirmatie, eu zic ca nu este nici certa nici aparenta ci doar interpretabila.

asta era tot ce doream sa stiu.
esti desteapta fato.

Dernière édition par killer le Sam 17 Déc 2005 6:38 pm; édité 1 fois
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 3:44 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Pai si acum ce faci, ne lasi?? Nu te prinzi cu noi in jocul interpretarilor si supozitiilor?? Rolling Eyes

Eu una continui sa-mi storc mintea in cautarea unui contra-exemplu. Adica a unui adevar care sa dispara odata cu civilizatia.
satany
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 5:07 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bastet a écrit:
Nu exista certitudini. Doar aparente. Traim false certitudini, pentru ca raportarile se fac subiectiv, la sisteme de referinta proprii.

Eu nu consider certe nici macar stiintele exacte... viata nu e compusa din modele matematice.
..eu nu-s deloc de acord cu tine..am certitudinile mele..restul sint aparente...dar acum depinde la ce te referi..am certitudinea ca e frig afara(indiferent ca-ntreb un african sau un eskimos) si mai exista certitudinea subiectiva...inainte de-a ne lansa in dezbateri, e bine sa delimitam subiectul discutiei...apoi nu consideri certe stiintele exacte?!! Shocked ..asta cum mai vine?..viata ESTE compusa din modele matematice...faptul ca sintem incapabili spiritual, logic sau stiintific sa-ntelegem anumite fenomene, nu exclude existenta legilor care stau la baza acestora
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Yahoo Messenger
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 10:11 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Pai si acum ce faci, ne lasi?? Nu te prinzi cu noi in jocul interpretarilor si supozitiilor?? Rolling Eyes

si tacerea poate fi auzita si inteleasa. Wink
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 10:31 am    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
karina a écrit:

si tacerea poate fi auzita si inteleasa. Wink

Io-s cam fudula de ureki Embarassed , mai ales atunci cind imi convine Mr. Green
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page Précédente  1, 2, 3
Page 3 sur 3

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum