Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
ce facem cand primim ura si dispret din partea unora?

Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor
Auteur Message
diabolique
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 10:00 am    Sujet du message: ce facem cand primim ura si dispret din partea unora? Répondre en citant

Daca in inima cuiva clocotesc sentimente de ura si dispret fata de dumneavoastra, nici un principiu al logicii nu il va face sa vada lucrurile asa cum vreti. Parintii ce-si mustra copiii, sefii si sotii autoritari, sotiile cicalitoare, criticii gen cuviosu...aci cato porcius, florinelu alias banana jucausa, sorinelu(nu va cunosc foarte bine, dar a avut grija o pasarica sa-mi sopteasca) deci toti ar trebui sa inteleaga ca oamenii nu vor sa-si schimbe parerile. Nu pot fi constransi sa fie de acord cu mine sau cu dumneavoastra. Dar pot fi condusi in aceasta directie, cu blandetea si prietenia de care suntem in stare.

P.S. Eu o cunosc pe Irina de peste 10 ani si stiu ca are nevoie mereu de cineva sau de ceva sa nu o lase sa doarma, eu stiu o irina care este ca o sticla de sampanie gata sa explodeze, o nebuna care mai are nevoie din cand in cand de o pauza dar nu tine mult, in ADN-ul ei e scris viatza, explozie, actiune si alte astea, va muri batrana si tot cu iataganul in mana,
traieste dupa vreme, rade cu soarele, plange cu norii, uraste sa fie singura, iubeste lumea, multimea, populatia, oamenii si imensitatea (ce profund....) Embarassed Shocked cauta beleaua cu lanterna.

As putea sa discut mult pe tema insa ma opresc nu vreau sa credeti ca o tin in brate, insa e un personaj care iti coloreaza viata si fara un asemenea personaj in viata noastra ne-am simti mai goi. E asa de pesa rara ca e pacat sa ne facem ca nu-i vedem defectele care uneori pot fi niste calitati necesare. Laughing Laughing
Brambu
Erou

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 3:32 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cind primim ura sau dispret din partea unora, mai intii ne punem intrebarea daca nu cumva am gresit noi fata de ei cu ceva, si acel ceva a declanasat acel comportament al lor.Daca reusim sa fim cit de cit obiectivi( ceea ce este oricum foarte greu, avind in vedere ca omul este subiectiv prin definitie), atunci incepem sa ne analizam fapta. Exista situatii in care e posibil sa reusim sa discutam cu ceilalti despre problema respectiva si sa gasim o rezolvare. Depinde evident si de ceilalti. Daca greselile se repeta insa, s-ar putea sa nu mai exista a 3-a ... a n-a sansa. Daca cel tratat cu ura si dispret in aceste conditii este un tip care poate sa invete din aceste greseli... probabil ca situatia in sine se poate constitui in experienta de viata, cu invatamintele aferente.
Daca din analiza noastra nu reiese ca am fi gresit noi cu ceva, exista doua posibilitati:
1. ori am fost subiectivi si ne-am acordat circumstante atenuante( foarte probabil, exista o tendinta de conservare)
2. ori, cu adevarat nu am gresit cu nimic, caz in care posesorul urii si dispretului fata de noi, gindeste subiectiv .
In aceste situatii putem apela la un prieten, la cineva de incredere care sa incerce sa judece problema in mod obiectiv( atit cit poate, ca si el e om, deci subiectiv)
Daca nici asa nu suntem satisfacuti de rezolvare, mergem la biserica, ne inchinam, spunem rugaciuni si tinem post: Dumnezeu va decide in final si obiectiv
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 4:03 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Diabolique, pisicuta egipteana ti-a raspuns deja extrem de detaliat mai sus referitor la subiectul propriu zis. Asa ca n-am sa incerc sa o mai fac si eu ca doar as repeta.

O sa ma multumesc sa ma leg doar de PS-ul tau, care cred ca a fost si catalizatorul deschiderii acestui subiect.

Ce pot sa-ti spun, irina a inceput cu stingul dialogul ei pe forumuri. Ura nu cred ca si-a atras, ar fi prea mult spus, dar ceva dispret cred ca da.
Mie personal imi face impresia unui animal prins in propria capcana si din care nu mai stie cum sa scape.
Daca ar fi avut un dram in plus de inteligenta poate ar fi fost bine ca macar pe forumul asta nou sa fi intrat ca un utilizator normal, si nu ca unul pus pe hartza si cu politze de platit. Si poate, cu timpul, daca ar fi ignorat provocarile, astea s-ar fi stins de la sine si ea ar fi putut sa arate ce fel de persoana este cu adevarat. Si ca poate intr-adevar este deosebita de personajul virtual vulgar si cam inept Embarassed pe care l-a afisat aici.
Trebuie sa intelegi ca nu toti o cunosc pe irina in viata reala si ca daca ea incepe sa injure si sa spurce in stinga si-n dreapta cu greu poate cineva sa banuiasca ca sub limbajul asta se poate ascunde o perosna decenta cu care ti-ar place sa schimbi impresii si in realitate.

Ma rog, parerea mea. Si trebuie sa recunosc ca e un pic subiectiva Rolling Eyes
Carmen
Senator

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 12:00 am    Sujet du message: Re: ce facem cand primim ura si dispret din partea unora? Répondre en citant

diabolique a écrit:

Daca in inima cuiva clocotesc sentimente de ura si dispret fata de dumneavoastra, nici un principiu al logicii nu il va face sa vada lucrurile asa cum vreti. Parintii ce-si mustra copiii, sefii si sotii autoritari, sotiile cicalitoare, criticii gen cuviosu...aci cato porcius, florinelu alias banana jucausa, sorinelu(nu va cunosc foarte bine, dar a avut grija o pasarica sa-mi sopteasca) deci toti ar trebui sa inteleaga ca oamenii nu vor sa-si schimbe parerile. Nu pot fi constransi sa fie de acord cu mine sau cu dumneavoastra. Dar pot fi condusi in aceasta directie, cu blandetea si prietenia de care suntem in stare.

P.S. Eu o cunosc pe Irina de peste 10 ani si stiu ca are nevoie mereu de cineva sau de ceva sa nu o lase sa doarma, eu stiu o irina care este ca o sticla de sampanie gata sa explodeze, o nebuna care mai are nevoie din cand in cand de o pauza dar nu tine mult, in ADN-ul ei e scris viatza, explozie, actiune si alte astea, va muri batrana si tot cu iataganul in mana,
traieste dupa vreme, rade cu soarele, plange cu norii, uraste sa fie singura, iubeste lumea, multimea, populatia, oamenii si imensitatea (ce profund....) Embarassed Shocked cauta beleaua cu lanterna.

As putea sa discut mult pe tema insa ma opresc nu vreau sa credeti ca o tin in brate, insa e un personaj care iti coloreaza viata si fara un asemenea personaj in viata noastra ne-am simti mai goi. E asa de pesa rara ca e pacat sa ne facem ca nu-i vedem defectele care uneori pot fi niste calitati necesare. Laughing Laughing

Mmmm...n-ar trebui sa generalizezi... Si mai ales sa folosesti cuvinte atit de dure ca "ura". Sint convinsa ca exista si persoane care nu cunosc sentimentul de ura. Si ar trebui ca nimeni sa nu-l cunoasca... Razz Ura (ca si invidia) devin cu usurintza cronice si individul infestat sfirseste prin a se autodistruge...
Vizavi de Irina...

Persoanele care sint in masura sa citeasca printre rinduri si sa nu vada unicolor ( in cazul ei...negru Wink ) caracterul unui individ ...ar putea cu usurintza s-o ignore, daca considera ca nu se ridica la nivelul intelectual cerut de ele...sau sa-i aprecieze calitatile.
Mai mult nu comentez pentru ca eu mi-am expus deja opinia...Dincolo.
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:13 pm    Sujet du message: Re: ce facem cand primim ura si dispret din partea unora? Répondre en citant

Carmen a écrit:

Mmmm...n-ar trebui sa generalizezi... Si mai ales sa folosesti cuvinte atit de dure ca "ura". Sint convinsa ca exista si persoane care nu cunosc sentimentul de ura. Si ar trebui ca nimeni sa nu-l cunoasca... Razz Ura (ca si invidia) devin cu usurintza cronice si individul infestat sfirseste prin a se autodistruge...
Vizavi de Irina...

Persoanele care sint in masura sa citeasca printre rinduri si sa nu vada unicolor ( in cazul ei...negru Wink ) caracterul unui individ ...ar putea cu usurintza s-o ignore, daca considera ca nu se ridica la nivelul intelectual cerut de ele...sau sa-i aprecieze calitatile.
Mai mult nu comentez pentru ca eu mi-am expus deja opinia...Dincolo.

ura ca si dispretul nu sunt cuvinte dure, sunt cuvinte al naibii de reale, pe cat de tare ii dor pe uniia, atat de indiferente sunt la altii.
oricat ati vrea voi sa spuneti ca nu le veti avea ...sunt sigur ca le veti avea macar o data in viata, asa cum le are toata lumea.
ura ca si dispretul sunt o stare destul de normala pentru uniia, si asa cum spui tu un sentiment pe care uniia spera sa nu-l cunoasca.E bine ca spera, totusi. Cool

Ura si dispretul nu au cum sa devina cronice...ele sunt deja cronice prin definitie. Insa nu toata lumea cunoaste cantitatile exacte pentru cele doua.

Pentru uniia chiar si numai daca din greseala te uiti la ceva peste umarul lor putin incruntat doar si vor considera ca ii urasti de fapt, desi nici macar nu te uitai la el in acel moment. Shocked

Ceea ce vreau sa-ti spun este ca fiecare din noi avem vagi impresii ca stim ce sunt ura si dispretul, aratam cu degetul persoanele de langa noi care credem ca le au, uitand ceva esential:

NU JUDECA O PERSOANA DUPA FAPTELE TALE. O PERSOANA NU ESTE REPREZENTATA IN PRINCIPAL DE GRESELILE SALE.

La toti ne place sa fim calai, chiar si mie....ador asta.
Dar uram sa fim victimele. Embarassed

Iar dincolo .... este un termen extrem de superficial, care poate fi uneori real, cateodata subiectiv, alteori obiectiv, cateodata relativ, alteori cert, de cele mai multe ori aparent.

Asa se intampla sa fie tot pe lumea asta.
Irina, tu, eu, voi toti, parerile noastre si ale altora, ura, dispretul, toate trairile noastre, tot ceea ce facem, ce spunem, ce gandim.Toate acestea Sunt extrem de superficiale, care pot fi uneori reale, cateodata subiective, alteori obiective, cateodata relative, alteori certe, de cele mai multe ori aparente.
Depinde insa de cine si cum sunt privite.

Referitor la
P.S.
Eu tac.
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:29 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:

Subiectivitatea ta in ce masura crezi ca:
- conteaza la ceilalti si cum este tratata de catre ceilalti?
Iti place sa fii tratata si tu cu aceeasi subiectivitate mereu sau asa tratezi tu mereu orice subiect?

P.S. nu le lua ca pe ofense, si nici sa nu ma mai vezi drept altcineva, ci trateaza aceste intrebari ca niste teme pentru acasa de la cineva neutru.
Nici macar nu astept raspuns.
Doar daca crezi ca meriti tu sa-ti oferi raspunsul scris aici obiectiv.Mr. Green
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:45 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bastet a écrit:

In aceste situatii putem apela la un prieten, la cineva de incredere care sa incerce sa judece problema in mod obiectiv( atit cit poate, ca si el e om, deci subiectiv)
Daca nici asa nu suntem satisfacuti de rezolvare, mergem la biserica, ne inchinam, spunem rugaciuni si tinem post: Dumnezeu va decide in final si obiectiv

zici tu ca daca apelam la un PRIETEN (apropo: pe ce criterii te bazezi cand spui cuiva ca e prieten?), la cineva de incredere (apropo: Embarassed tu chiar crezi ca exista ceva atat de ideal?) aceasta situatie se rezolva cat de cat???
eu cred ca situatia arata ceva de genul:

Probabil daca am fi cat de cat realisti, ne-am duce direct la biserica, sau la moscheie, sau la locul ala unde credem in cineva(asta daca credem) iar daca nu credem in nimic, ar fi bine daca am incepe prin a ne continua viata dincolo de aceasta situatie.

Trecutul, istoria mi-a aratat asa printre picaturi ca ceea ce ai spus este extrem de greu de realizat, si ca pana si marii intelepti ai omenirii au fost si ei tot subiectivi.
Citation:

batranii spun ca apa trece, si spun ca pietrele raman.
dar lucrul altfel se petrece pe vechiul nostru glob batran.
ca piatra orisicat de tare se macina si trece stand
iar peste trista-i macinare, doar apele raman curgand.

Dernière édition par killer le Lun 19 Déc 2005 12:13 am; édité 1 fois
Carmen
Senator

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 11:15 pm    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
Bastet a écrit:

zici tu ca daca apelam ca un PRIETEN (apropo: pe ce criterii te bazezi cand spui cuiva ca e prieten?), la cineva de incredere (apropo: Embarassed tu chiar crezi ca exista ceva atat de ideal?) aceasta situatie se rezolva cat de cat???

Probabil daca am fi cat de cat realisti, ne-am duce direct la biserica, sau la moscheie, sau la locul ala unde credem in cineva(asta daca credem) iar daca nu credem in nimic, ar fi bine daca am incepe prin a ne continua viata dincolo de aceasta situatie.

Trecutul, istoria mi-a aratat asa printre picaturi ca ceea ce ai spus este extrem de greu de realizat, si ca pana si marii intelepti ai omenirii au fost si ei tot subiectivi.
Citation:

Bastet zicea ca :"apelam LA un prieten"..Apropos citit mesajele...Eu recunosc ca nu le citesc pe toate dar macar ma straduiesc sa le citesc asa cum is scrise.
killer
Invité

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 12:12 am    Sujet du message: Répondre en citant

Carmen a écrit:
killer a écrit:
Bastet a écrit:

zici tu ca daca apelam ca un PRIETEN (apropo: pe ce criterii te bazezi cand spui cuiva ca e prieten?), la cineva de incredere (apropo: Embarassed tu chiar crezi ca exista ceva atat de ideal?) aceasta situatie se rezolva cat de cat???

Citation:

Bastet zicea ca :"apelam LA un prieten"..Apropos citit mesajele...Eu recunosc ca nu le citesc pe toate dar macar ma straduiesc sa le citesc asa cum is scrise.

este o eroare aici, am pus "ca" in loc de "la".
Deci recunosc ca te-am dus in eroare. Embarassed
Am modificat cu "la" asa cum am gandit in acel moment.

apropo carmen, fatuca
eu nu te judec cum citesti tu mesajele, pentru mine esti o alta femeie(spuse misoginul din mine).
Eu doar te citesc, ca de inteles .....o femeie....inca nu a reusit nimeni pana acum.Nu cred ca as putea fi eu exceptia.
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 10:40 am    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
karina a écrit:

Subiectivitatea ta in ce masura crezi ca:
- conteaza la ceilalti si cum este tratata de catre ceilalti?

Nu stiu, poate ar fi mai bine sa-i intrebi direct pe ei Rolling Eyes

killer a écrit:
Iti place sa fii tratata si tu cu aceeasi subiectivitate mereu sau asa tratezi tu mereu orice subiect?

Nu e vorba de ce-mi place ci de faptul ca macar in asta pot sa fiu obiectiva Mr. Green . STIU ca si ceilalti ma trateaza cu subiectivitate si mi se pare normal sa fie asa. Sintem oameni, cu sentimente, simpatii si antipatii.
Eu una recunosc ca sint subiectiva in marea majoritate a cazurilor si trec totul prin filtrul experientelor, judecatilor, opiniilor si cunostintelor mele personale.
Mai mult chiar, am simpatii si antipatii spontane, bazate doar pe aspectul unei persoane.
Nu-mi spune ca tu esti mai presus de aceste slabiciuni umane, ca ma indoiesc Very Happy
irina123
Invité

MessagePosté le: Mer 28 Déc 2005 12:55 am    Sujet du message: Re: ce facem cand primim ura si dispret din partea unora? Répondre en citant

.....................

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 4:04 am; édité 1 fois
Obelix
patrician

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 7:56 am    Sujet du message: Répondre en citant

Mustele bazaie sa isi manifeste respectul, "centrul atentiei lor" aplauda... Wink
Carmen
Senator

MessagePosté le: Ven 30 Déc 2005 4:01 pm    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:

zici tu ca daca apelam la un PRIETEN (apropo: pe ce criterii te bazezi cand spui cuiva ca e prieten?), la cineva de incredere (apropo: Embarassed tu chiar crezi ca exista ceva atat de ideal?) .

Cineva in compania caruia te simti bine, alaturi de care petreci momente placute. Care este in masura a-ti accepta greselile, care incearca, chiar, sa-ti suprime defectele, sa te faca un individ mai bun aducindu-ti argumentele necesare pentru a-ti dovedi ca asta te poate face si mai fericit.Cineva care nu-ti pretinde sa alegi intre binele vazut de el astfel si de tine ...rau.Care poate accepta ideea ca uneori ii ranesti involuntar sentimentele si care-ti poate ierta asta.
Cineva care-ti aplica o pedeapsa atunci cind considera ca o meriti, care accepta o pedeapsa (fara a face din asta lantzul slabiciunilor, please...) Cineva care iti poate prezenta direct adevarul, oricit ar fi el de dureros, si care-l poate accepta venind de la celalalt. Cineva care iti raspunde la furie cu furie...Sau nu.
Cineva care este in masura sa faca compromisuri, sa dea dovada de tact si tolerantza,... si...hai sa exagerez un pic Rolling Eyes... sa fie in masura, citeodata, de a-si sacrifica interesele proprii pentru a-ti oferi o clipa de fericire...

Gata... pleaduaria idealista... Bleah! Laughing

Ach!

"Minia-n oamenii cei buni
Se naste moarta, se topeste
In cei cuminti un ceas traieste
In semidocti traieste luni
Trei ani in prostii cei de gloata,
Iar in misei - viatza toata."
irina123
Invité

MessagePosté le: Ven 30 Déc 2005 7:52 pm    Sujet du message: Répondre en citant

..............

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 3:59 am; édité 1 fois
Obelix
patrician

MessagePosté le: Sam 31 Déc 2005 12:58 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Cine palaria rinocerului ar dori sa fie prieten cu TINE Mad
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum