Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
ce reprezinta fericirea pentru tine?

Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor
Auteur Message
killer
Invité

MessagePosté le: Lun 26 Déc 2005 11:05 pm    Sujet du message: ce reprezinta fericirea pentru tine? Répondre en citant

ce reprezinta fericirea pentru tine?
Livia
patrician

MessagePosté le: Mar 27 Déc 2005 10:05 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Orice placere oferita zilnic celor din jur sau mie insami, fara sa am regrete, ma face fericita. Very Happy
OBSERVATORUL
observator de oua

MessagePosté le: Mer 28 Déc 2005 10:51 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Livia a écrit:
Orice placere oferita zilnic celor din jur sau mie insami, fara sa am regrete, ma face fericita. Very Happy

zau asa?
si cam ce fel de placeri stii tu sa oferi celor din jur Question
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Brambu
Erou

MessagePosté le: Mer 28 Déc 2005 11:32 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Citation:

"Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete...ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatate drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui,arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intradevar poate suporta, ca intradevar are forta, ca intradevar e valoros, si omul invata si invata ... si cu fiece zi invata.

Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti.
Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de false prietenii.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit.
Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face.
Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate.

Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta, nu se va mai repeta niciodata.
Cu timpul iti dai seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceleasi umilinte si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat.

Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai.
Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment.

Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei care-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt...
Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.
Dar din pacate, se invata doar cu timpul..."

...iar timpul este intotdeauna prea scurt ca sa ajungi sa fii cu adevarat fericit.
irina123
Invité

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 12:15 am    Sujet du message: Répondre en citant

.............

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 4:04 am; édité 1 fois
irina123
Invité

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 12:18 am    Sujet du message: Répondre en citant

apropo minunat text ai gasit mai sus, draga bastet.
Carmen
Senator

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 12:21 am    Sujet du message: Répondre en citant

irina123 a écrit:

Poate n-o sa-ti vina sa crezi, dar sint de acord cu tine...
irina123
Invité

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 12:49 am    Sujet du message: Répondre en citant

....................

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 4:02 am; édité 1 fois
Carmen
Senator

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 1:19 am    Sujet du message: Répondre en citant

irina123 a écrit:
Carmen a écrit:
irina123 a écrit:

Poate n-o sa-ti vina sa crezi, dar sint de acord cu tine...

chiar daca nici tie n-o sa-ti vina sa crezi....stiam asta. Wink Wink (asa ne mai lovim noi in pareri) Embarassed

Nu vrei sa ne lovim mai des? Laughing
irina123
Invité

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 3:30 am    Sujet du message: Répondre en citant

...............................

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 4:01 am; édité 1 fois
OBSERVATORUL
observator de oua

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 3:48 am    Sujet du message: Répondre en citant

irina123 a écrit:

Eu ma lovesc des de parerea altora, numai ca aia...altii cred ca era doar un ...curent. Wink

da, si curentu asta ia cam pe multi la vale si le tot curenteaza ratiunea si bunu simt
irina123
Invité

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 4:05 am    Sujet du message: Répondre en citant

...................

Dernière édition par irina123 le Mer 11 Jan 2006 4:01 am; édité 1 fois
Obelix
patrician

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 6:29 am    Sujet du message: Répondre en citant

irina123 a écrit:
OBSERVATORUL a écrit:
irina123 a écrit:

Eu ma lovesc des de parerea altora, numai ca aia...altii cred ca era doar un ...curent. Wink

da, si curentu asta ia cam pe multi la vale si le tot curenteaza ratiunea si bunu simt

daca ai sti ce profund ai putut fi acum, dragose Wink

*
Aha, deci banuiala mea ca EL era in cortegiul de la Gay Pride se adevereste... Mr. Green
Livia
patrician

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 8:26 am    Sujet du message: Répondre en citant

OBSERVATORUL a écrit:
Livia a écrit:

zau asa?
si cam ce fel de placeri stii tu sa oferi celor din jur Question

Iti las placerea de a-ti folosi imaginatia creatoare... Very Happy
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum