Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
de ce sunt atat de manios(manioasa)?
Aller à la page 1, 2, 3, 4  Suivante  
Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor
Auteur Message
killer
Invité

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:23 pm    Sujet du message: de ce sunt atat de manios(manioasa)? Répondre en citant

iata o intrebare la care ar trebui uneori sa ne oprim din tumultul vietii noastre si sa incercam macar o data pe an, la finele lui(asa ca acum),sa gasim macar un raspuns sau macar sa-i lasam pe altii sa ne ajute sa gasim macar unul.
dragos
Senator

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:40 pm    Sujet du message: Répondre en citant

killere, e "watch" nu "whach" Cool
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Envoyer l'e-mail Yahoo Messenger
killer
Invité

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2005 11:59 pm    Sujet du message: Répondre en citant

mercy dragose Embarassed
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 8:14 am    Sujet du message: Répondre en citant

Adica ceva cam asa ca in filmul ala din tineretile noastre "priveste inapoi cu minie"?? Laughing Laughing

Adevarul e ca tu pari cam incruntat si incordat pe-aici, bintuit doar de ginduri negre si pesimiste. Ia zi tu care-i problema si poate intre toti reusim sa te-ajutam Very Happy
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 6:07 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Adica ceva cam asa ca in filmul ala din tineretile noastre "priveste inapoi cu minie"?? Laughing Laughing

Adevarul e ca tu pari cam incruntat si incordat pe-aici, bintuit doar de ginduri negre si pesimiste. Ia zi tu care-i problema si poate intre toti reusim sa te-ajutam Very Happy

Eu sunt pragmatic, analitic, provocativ.Ador controversele.
Consideri ca asta e o problema? Rolling Eyes

Eu doream ca creez un papirus interesant si greu de discutat, care sa te faca sa gandesti la ceva ce tu inca nu ai vazut... la tine.
Dar cum tu vezi ceea ce doresti sa vezi, ceea ce este perfect normal....primul lucru care l-ai vazut aici a fost ca eu am o problema.
Interesant punct de vedere. Ce te-a facut sa crezi asta? cumva avatarul megamortului?

Acest post este creat special pentru cei ce-si pun intrebarea aceasta, sau pentru cei care au citit acest topic si li s-a aprins un beculet.
Daca nu te simti manioasa, de ce mai postezi???
Si eu care la alt topic te consideram desteapta.
Dar fiindca esti la prima abatere cu mine, ma fac ca nu vad......si zic cum zici tu : "hai, treci la joaca!!!!!!!!" Razz Razz

Dernière édition par killer le Sam 17 Déc 2005 6:14 pm; édité 1 fois
anonimus
Lictor

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 6:13 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bah, uneori i se mai pune omului pata (de exemplu pe avatarul tau Mr. Green ), important e sa-i treaca repede Wink
karina
patrician

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 6:23 pm    Sujet du message: Répondre en citant

killer a écrit:
Eu doream ca creez un papirus interesant si greu de discutat, care sa te faca sa gandesti la ceva ce tu inca nu ai vazut... la tine.

Am vazut ca ai tentatie cuvintelor mari si rimbombolante. Dar zic io ca topicul ar fi avut mai mult succes daca ai fi inlocuit minia cu enervarea. Asta ni se intimpla mult mai multora si mult mai des. Minia e o stare cam puternica si destul de rara.

killer a écrit:
Dar cum tu vezi ceea ce doresti sa vezi, ceea ce este perfect normal....primul lucru care l-ai vazut aici a fost ca eu am o problema.
Interesant punct de vedere. Ce te-a facut sa crezi asta? cumva avatarul megamortului?

Pai m-am gindit ca tot timpul ii intrebi pe altii dar de tine nu spui nimic. Ia incepe tu si spune cum e cu starile tale de minie si ce masuri iei pt atenuarea lor.

killer a écrit:
Acest post este creat special pentru cei ce-si pun intrebarea aceasta, sau pentru cei care au citit acest topic si li s-a aprins un beculet.
Daca nu te simti manioasa, de ce mai postezi???

Pai atunci pune bre si tu un anunt: numai pt cei miniosi. Persoanele calme si incintate de viata rog sa se abtina Mr. Green

killer a écrit:
Si eu care la alt topic te consideram desteapta.
Dar fiindca esti la prima abatere cu mine, ma fac ca nu vad......si zic cum zici tu : "hai, treci la joaca!!!!!!!!" Razz Razz

Ei, nu erai tu ala care vorbea de aparente?? Mr. Green

PS. Sa nu te ingrijorezi daca dispar putin. Ma duc sa ma joc cu cercu' Laughing Laughing
killer
Invité

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 6:37 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Dar zic io ca topicul ar fi avut mai mult succes daca ai fi inlocuit minia cu enervarea. Asta ni se intimpla mult mai multora si mult mai des. Minia e o stare cam puternica si destul de rara.

Ai dreptate.
mania este o enervare dusa pana la extreme.
mania are mai multe intensitati, printre care si supararea.
nu am vrut sa exclud pe nimeni de aceea am folosit extremul.
tu poti discuta despre: de ce esti tu enervata?

karina a écrit:

Pai m-am gindit ca tot timpul ii intrebi pe altii dar de tine nu spui nimic. Ia incepe tu si spune cum e cu starile tale de minie si ce masuri iei pt atenuarea lor.

momentan ma reduc la a va cunoaste pe voi. Sigur ca o sa vina momentul cand o sa scriu si eu parerea mea.Eu prefer insa sa vorbeasca altii despre mine. Si tacerea poate spune mai multe decat o mie de cuvinte, nu?

karina a écrit:

Pai atunci pune bre si tu un anunt: numai pt cei miniosi. Persoanele calme si incintate de viata rog sa se abtina Mr. Green

ma gandeam ca e de la sine inteles a fi on-topic.
dar e destul de placut sa mai vina si o boare de parfum feminin intr-o discutie cu fumuri.
Persoanele calme si incitante de viata ar putea sa posteze de ce cred ei ca se enerveaza, respectiv maniaza altii.

karina a écrit:

PS. Sa nu te ingrijorezi daca dispar putin. Ma duc sa ma joc cu cercu' Laughing Laughing

ma primesti si pe mine sa ma joc cu cercul? Laughing Laughing
Brambu
Erou

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 7:34 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Minios ( minioasa) esti atunci cind supararea sau enervarea atinge un punct ( sa-l numim prag). La fiecare pragul difera, unii is mai sensibili, altii mai " erodati" de probleme generatoare de suparari. Cind ai multe suparari peste care reusesti sa treci, automat si pragul se ridica. Exista situatii( lucrururi) care pe unii ii minie, pe altii doar ii supara iar pentru altii inseamna o chestie minora cu care nu merita sa-ti bati capul.
E bine sa poti face fata in viata cit mai multor astfel de situatii, si sa eviti minia, care, este de fapt, o patima. Adica esti suparat... cu patima. Sau... enervat... cu patima.
In astfel de momente poate ajuta sa te gindesti la nenorocirile altora, si sa-ti spui ca ceea ce ti se intimpla este o nimica toata, pentru care nu merita sa-ti arzi neuronii( irecuperabil). Sau poate, dupa caz, sa te gindesti ca Isus Hristos, fiul lui Dumnezeu, s-a jertfit pentru noi, oamenii, si pentru binele nostru. Merita deci, sa incercam sa lasam minia la o parte: indiferent ce a declansat-o, acolo sus e Un Dumnezeu care le orinduieste pe toate. Iar minia nu e de la Dumnezeu.
Carmen
Senator

MessagePosté le: Sam 17 Déc 2005 11:33 pm    Sujet du message: Re: de ce sunt atat de manios(manioasa)? Répondre en citant

killer a écrit:

iata o intrebare la care ar trebui uneori sa ne oprim din tumultul vietii noastre si sa incercam macar o data pe an, la finele lui(asa ca acum),sa gasim macar un raspuns sau macar sa-i lasam pe altii sa ne ajute sa gasim macar unul.

Thread-ul asta l-ai deschis intr-un moment psihologic?
Laughing
satany
patrician

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 1:48 am    Sujet du message: Répondre en citant

anonimus a écrit:
Bah, uneori i se mai pune omului pata (de exemplu pe avatarul tau Mr. Green )
..io zic s-arunci cu avatarul tau dupa el Mr. Green ..adevarul e ca io nu ma minii, nu ma supar, nu ma enervez...mie mi se pune PATA NEAGRA..s-atunci, calc totul in picioare Mr. Green si nu te uit sau iert pina la moartea..mea Mr. Green ..daca merge treaba cu reincarnarile, roaga-te sa nu te recunosc in viata urmatoare, ca nu te uit Mr. Green
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Yahoo Messenger
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:51 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bastet a écrit:

Sau poate, dupa caz, sa te gindesti ca Isus Hristos, fiul lui Dumnezeu, s-a jertfit pentru noi, oamenii, si pentru binele nostru. Merita deci, sa incercam sa lasam minia la o parte: indiferent ce a declansat-o, acolo sus e Un Dumnezeu care le orinduieste pe toate. Iar minia nu e de la Dumnezeu.

pe cei care nu cred in nimic unde i-ai lasat? Shocked
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:54 pm    Sujet du message: Re: de ce sunt atat de manios(manioasa)? Répondre en citant

Carmen a écrit:
killer a écrit:

Laughing

L-am deschis din curiozitatea mea care ma caracterizeaza si ma intriga in acelasi timp(si mania mea si a altora, si curiozitatea mea si a altora).

Cumva am mai raspuns la intrebarea asta in sus, cateva mesaje.

Tu chiar ai nevoie sa-ti raspunda cineva la intrebarile pe care le pui sau e vreun nou joc: eu te intreb, tu raspunzi si eu nu o citesc niciodata.? Rolling Eyes Mr. Green

Uite o sugestie:
pune ca semnatura a ta:

Eu intreb, voi raspundeti ca nu aveti ce face.
Eu oricum nu astept nici un raspuns, PENTRU CA EU DETIN DEJA RASPUNSUL. Razz Razz

Dernière édition par killer le Dim 18 Déc 2005 10:02 pm; édité 2 fois
killer
Invité

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 9:56 pm    Sujet du message: Répondre en citant

satany a écrit:
anonimus a écrit:
Bah, uneori i se mai pune omului pata (de exemplu pe avatarul tau Mr. Green )
..io zic s-arunci cu avatarul tau dupa el Mr. Green ..

auzi am incercat sa caut acest raspuns in acest thread, si nu l-am gasit. Embarassed
Stiu ca undeva anonimus spusese asta. Cumva tine de manie si eu nu vad asta? Embarassed Rolling Eyes

satany a écrit:
adevarul e ca io nu ma minii, nu ma supar, nu ma enervez...mie mi se pune PATA NEAGRA..s-atunci, calc totul in picioare Mr. Green si nu te uit sau iert pina la moartea..mea Mr. Green ..daca merge treaba cu reincarnarile, roaga-te sa nu te recunosc in viata urmatoare, ca nu te uit Mr. Green

e bine ca tii la ceva si crezi cu tarie.....in PATA NEAGRA. Wink

Dernière édition par killer le Dim 18 Déc 2005 10:05 pm; édité 1 fois
Carmen
Senator

MessagePosté le: Dim 18 Déc 2005 11:03 pm    Sujet du message: Re: de ce sunt atat de manios(manioasa)? Répondre en citant

killer a écrit:
Carmen a écrit:
killer a écrit:

Laughing

L-am deschis din curiozitatea mea care ma caracterizeaza si ma intriga in acelasi timp(si mania mea si a altora, si curiozitatea mea si a altora).

Cumva am mai raspuns la intrebarea asta in sus, cateva mesaje.

Tu chiar ai nevoie sa-ti raspunda cineva la intrebarile pe care le pui sau e vreun nou joc: eu te intreb, tu raspunzi si eu nu o citesc niciodata.? Rolling Eyes Mr. Green

Uite o sugestie:
pune ca semnatura a ta:

Eu intreb, voi raspundeti ca nu aveti ce face.
Eu oricum nu astept nici un raspuns, PENTRU CA EU DETIN DEJA RASPUNSUL. Razz Razz

Dragule, (nah, ca am ajuns s-o spun si p-asta Rolling Eyes ) curiozitatea ta mi se pare suspecta, nu mi-o lua...in nume de rau ... Mr. Green
Tu, ori ti-ai deschis cabinet psihiatric p-acilea, ori te plictisesti... de moarte Mr. Green ...ori ....cum zisei mai sus: te afli intr-un moment psihologic.

In cazul in care valabila este varianta ultima...atunci creca semnatura oferita mie :Eu intreb, voi raspundeti ca nu aveti ce face.
Eu oricum nu astept nici un raspuns, PENTRU CA EU DETIN DEJA RASPUNSUL
ti s-ar potrivi mai degraba matalutza. Razz

Code:
L-am deschis din curiozitatea mea care ma caracterizeaza si din  intriga in acelasi timp(si mania mea si a altora, si curiozitatea mea si a altora).

Nu-i un pic mai bine asa? Laughing
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Rhetor Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page 1, 2, 3, 4  Suivante
Page 1 sur 4

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum