Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
sa va vad
Aller à la page 1, 2  Suivante  
Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Pantheonul
Dumnezeu
exista si cred in El
10%
 10%  [ 1 ]
nu cred, dar mi se taie picioarele cand intru in Biserica
0%
 0%  [ 0 ]
acelasi CONCEPT, desi in diferite forme in diferite Religii
20%
 20%  [ 2 ]
"Fara D-zeu esti un dihor" Petre Tutea
0%
 0%  [ 0 ]
Dumnezeu exista. Exact in acelasi fel in care exista si Mos Craciun.
50%
 50%  [ 5 ]
In viitor Umanitatea va evolua si va renunta la Religie
20%
 20%  [ 2 ]
Total des votes : 10
Auteur Message
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 10:03 am    Sujet du message: sa va vad Répondre en citant

cine are tupeu sa se puna cu Zeii? maaai, monoteistilor!
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 11:01 am    Sujet du message: Re: sa va vad Répondre en citant

vespasian a écrit:
sa va vad

Iaca-ta-ma Razz

Mi-ar fi placut sa pot vota ultima optiune, dar asta e doar o dorinta de-a mea nu o convingere.

Asa ca o sa votez penultima, cu precizarea ca tot acolo ii mai adaug si pe superman, spiderman, robocop, baba cloanta, zina zinelor, pif si hercule si inca vreo alte citeva personaje pitoresti care mi-au colorat copilaria Very Happy
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
satany
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 11:31 am    Sujet du message: Re: sa va vad Répondre en citant

karina a écrit:
vespasian a écrit:
sa va vad

Iaca-ta-ma Razz

Mi-ar fi placut sa pot vota ultima optiune, dar asta e doar o dorinta de-a mea nu o convingere.

Asa ca o sa votez penultima, cu precizarea ca tot acolo ii mai adaug si pe superman, spiderman, robocop, baba cloanta, zina zinelor, pif si hercule si inca vreo alte citeva personaje pitoresti care mi-au colorat copilaria Very Happy

..idem , identic si la fel
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé Yahoo Messenger
Brambu
Erou

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 12:06 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Mda, nu stiu ce sa votez
Am mai spus, pentru mine dumnezeu e suma valorilor bune in care cred.
Si cred in ele pentru ca mi-au fost insuflate prin educatie in special, sau am invatat din anumite experiente de viata, ale mele dar mai ales ale altora.
De aceea cred ca fiecare are Dumnezeul lui, compus din valorile in care crede el.
Si e inutil sa-i faci pe altii sa creada in Dumnezeul tau. Si nu conteaza ca esti catolic, ortodox, penticostal sau mai stiu eu ce. Sa nu furi, sa nu minti, sa-ti iubesti aproapele, etc... nici nu cred ca tine de vreo religie anume. Dar is valori in care majoritatea credem, si pe care incercam sa le respectam ca si principii de viata.
Sunt intr-un fel legile supreme, mai presus decit legile scrise
Alexandru
Pulete de serviciu

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 12:11 pm    Sujet du message: Répondre en citant

În umila mea viziune, lipseste optiunea "habar nu am". Rolling Eyes
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 12:57 pm    Sujet du message: Répondre en citant

asa este, am omis optiunea "habar nu am" din motive evidente (chiar crede cineva ca are habar ce este Dumnezeu, care este esenta Religiei? Oricine cu bun simt tace pur si simplu din gura cand vine vorba de o intrebare care pur si simplu nu are raspuns (ati vazut "calauza" de Tarkovsky - ajunsi in locul unde se credea ca ti se poate indeplini orice dorinta, personajele nu sunt in stare sa aleaga UNA, si pentru ca poate capata o importanta colosala, dintr-un acces de altruism se ajunge la varianta naiva si goala de sens "sa fie fericire pentru toata lumea" - care de fapt ascunde o mare contradictie, pt ca "fericirea" unuia nu coincide cu "fericirea" altuia, sau chiar o exclude) Insa aici, pe forum, avem libertatea sa ne postam parerile cele mai sincere si tampite, de dragul conversatiei (eu unul nu ma consider un "ganditor" si nu sper sa capat adepti ai filosofiei mele printre voi), vorba lui mardale "ma, de ce scrii injuraturi pe ziduri? n-ai net?"

sper ca l-am lamurit si pe bastet, care probabil crede ca un trib ce populeaza o insula din Pacific, daca are Dumnezeul pe care-l venereaza si care cere jertfe de sange uman in fiecare dimineata, poate convietui intr-o pace molcoma cu o colonie de crestini ortodocsi care nu au voie sa se cace cu curu inspre rasarit, doar pentru simplul motiv ca, in esenta, DUMNEZEU este acelasi, doar ca i se spune pe nume diferit.
Alexandru
Pulete de serviciu

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 1:03 pm    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:
asa este, am omis optiunea "habar nu am" din motive evidente (chiar crede cineva ca are habar ce este Dumnezeu, care este esenta Religiei? Oricine cu bun simt tace pur si simplu din gura cand vine vorba de o intrebare care pur si simplu nu are raspuns [...]

Nu stiu daca adevaratii credinciosi îsi tin gura cînd e vorba de Dumnezeu. Crezi ca Preafericitul Tetrarh Pafnutie sau Benedict XVI sînt ipocriti cînd îsi afirma credinta în Dumnezeu?
Mi se pare, tocmai ca înotam în plina confuzie între existenta si demonstrabilitate Wink
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 1:17 pm    Sujet du message: Répondre en citant

nu am sa critic niciodata un om care CREDE in Dumnezeu.
NU stiu daca m-as caracteriza ca fiind ateu, desi din punct de vedere al Bisericii, probabil ca sunt. Din punctul meu de vedere, nu consider ca pentru a "obtine" ceve anume in viata trebuie sa ma rog, ca dupa ce obtin sa multumesc ca mi-a dat, iar daca mi-a luat "asa sunt caile Domnului" Cata vreme existenta lui Dumnezeu nu este dovedita, demosntrata, la fel de bine se poate spune ca exista sau nu. Orice se petrece pe fata Pamantului, este vointa divina, pentru ca e cel mai la indemana.
Pe credinta oarba, bunatate naiva a "oamenilor de bine" s-a bazat si Iliescu, ani la rand. AM un amic care are o vorba "Drumul spre iad este pavat cu bune intentii"
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 1:27 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Alexandru a écrit:
vespasian a écrit:
asa este, am omis optiunea "habar nu am" din motive evidente (chiar crede cineva ca are habar ce este Dumnezeu, care este esenta Religiei? Oricine cu bun simt tace pur si simplu din gura cand vine vorba de o intrebare care pur si simplu nu are raspuns [...]

Nu stiu daca adevaratii credinciosi îsi tin gura cînd e vorba de Dumnezeu. Crezi ca Preafericitul Tetrarh Pafnutie sau Benedict XVI sînt ipocriti cînd îsi afirma credinta în Dumnezeu?
Mi se pare, tocmai ca înotam în plina confuzie între existenta si demonstrabilitate Wink

Majoritatea lumii crede in Dumnezeu pentru ca asa stie de cand s-a nascut. Eu unul m-am nascut crestin ortodox. Probabil ca atunci cand eram copil, am aflat in aceeasi saptamana si ca Pamantul este rotund si ca Dumnezeu e "undeva sus", dar a doua veste m-a contrariat mult mai puternic. Daca intrebi pe orice tzaran daca exista Dumnezeu, se uita la tine ca la un nebun, te stucheste si-si face in 20 secunde vreo 60 de cruci, de nu i se vede mana. El ASA stie. El stie ca daca se duce la biserica, spune rugaciunea, pupa icoana, tzine post, da bani la popa e garantat ca ajunge in rai (care e bine) - daca nu-si bate prea mult nevasta si copii la bautura. E plina Romania de microcefali care pupa cu scupat icoane fara sa se gandeasca o clipa la porunca "sa nu-ti faci chip cioplit"
Alexandru
Pulete de serviciu

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 3:34 pm    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:
[...]Majoritatea lumii crede in Dumnezeu pentru ca asa stie de cand s-a nascut. Eu unul m-am nascut crestin ortodox. Probabil ca atunci cand eram copil, am aflat in aceeasi saptamana si ca Pamantul este rotund si ca Dumnezeu e "undeva sus", dar a doua veste m-a contrariat mult mai puternic. Daca intrebi pe orice tzaran daca exista Dumnezeu, se uita la tine ca la un nebun, te stucheste si-si face in 20 secunde vreo 60 de cruci, de nu i se vede mana. El ASA stie. El stie ca daca se duce la biserica, spune rugaciunea, pupa icoana, tzine post, da bani la popa e garantat ca ajunge in rai (care e bine) - daca nu-si bate prea mult nevasta si copii la bautura. E plina Romania de microcefali care pupa cu scupat icoane fara sa se gandeasca o clipa la porunca "sa nu-ti faci chip cioplit"

Deci, ca tot nu ne-am lamurit, vorbim despre existenta sau despre demonstrabilitate ? Sau despre "de ce crede cine crede"? Ca încep sa ma pierd
vespasian
Senator

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 4:04 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Da, ai dreptate.
Pe mine exact asta ma intriga, cum ne complacem in situatia asta, in care o intreaga dogma ne este tuflita in fatza "CA ASA ESTE", desi, la urma urmei, orice text bisericesc, este scris de mana omului. Religia nu doreste ca Existenta sa fie Demonstrata, ci sa fie Inatacabila.
Eu nu neg Existenta lui Dumnezeu, ci doar a aceluia caruia ii spunem cand ne urcam in masina "Doamne'ajuta" sau a aluia la care toti bunii credinciosi se refera cand spun de cate cineva ca este "om cu FRICA lui Dumnezeu"
Deci, ca sa incep sa vorbesc despre Demonstrabilitate, mai intai trebuie sa incerce cineva sa-mi demonstreze ca EXISTA. Si ar fi chiar penibil sa aiba cineva DOVEZI - pentru ca e clar ca alta treaba nu are Dumnezeu, decat sa isi materializeze existenta intr-un indicator pe care se scrie "EXIST. DUMNEZEU", cand, de fapt, toate dovezile existentei lui sunt chiar aici, sub ochii nostri.
Alexandru
Pulete de serviciu

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 4:09 pm    Sujet du message: Répondre en citant

vespasian a écrit:
Da, ai dreptate.
Pe mine exact asta ma intriga, cum ne complacem in situatia asta, in care o intreaga dogma ne este tuflita in fatza "CA ASA ESTE", desi, la urma urmei, orice text bisericesc, este scris de mana omului. Religia nu doreste ca Existenta sa fie Demonstrata, ci sa fie Inatacabila.
Eu nu neg Existenta lui Dumnezeu, ci doar a aceluia caruia ii spunem cand ne urcam in masina "Doamne'ajuta" sau a aluia la care toti bunii credinciosi se refera cand spun de cate cineva ca este "om cu FRICA lui Dumnezeu"
Deci, ca sa incep sa vorbesc despre Demonstrabilitate, mai intai trebuie sa incerce cineva sa-mi demonstreze ca EXISTA. Si ar fi chiar penibil sa aiba cineva DOVEZI - pentru ca e clar ca alta treaba nu are Dumnezeu, decat sa isi materializeze existenta intr-un indicator pe care se scrie "EXIST. DUMNEZEU", cand, de fapt, toate dovezile existentei lui sunt chiar aici, sub ochii nostri.

Uoccchhheeeiii, acu cred ca încep sa pricep.

Uite, tocmai, eu pot sa-ti demonstrez logic ca existenta lui Dumnezeu nu este demonstrabila pe cale logica. Laughing:

Ceea ce nu semnifica mare brînza, pen'ca ce nu e demonstrabil nu e implicit si inexistent. Wink
karina
patrician

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 4:24 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Bastet a écrit:
Si cred in ele pentru ca mi-au fost insuflate prin educatie in special, sau am invatat din anumite experiente de viata, ale mele dar mai ales ale altora.
De aceea cred ca fiecare are Dumnezeul lui, compus din valorile in care crede el.

Bastet, nu e mai simplu sa le numim valori etice si morale proprii fiecarei persoane, in loc sa le atribuim unei entitati supranaturale sau sa le dam numele lui?? Rolling Eyes

In definitiv chiar tu recunosti ca aceste valori ti le-ai creat tu singura, bazindu-te in parte pe educatia primita, pe experiente personale sau ale altora. Nu ti le-a dictat sau ti le-a impus nimeni.
Brambu
Erou

MessagePosté le: Lun 19 Déc 2005 5:25 pm    Sujet du message: Répondre en citant

karina a écrit:
Bastet a écrit:

Bastet, nu e mai simplu sa le numim valori etice si morale proprii fiecarei persoane, in loc sa le atribuim unei entitati supranaturale sau sa le dam numele lui?? Rolling Eyes

In definitiv chiar tu recunosti ca aceste valori ti le-ai creat tu singura, bazindu-te in parte pe educatia primita, pe experiente personale sau ale altora. Nu ti le-a dictat sau ti le-a impus nimeni.

Ok, pentru mine ele se suprapun peste ceea ce inseamna din punctul meu de vedere " a crede in Dumnezeu"
Tartoru
Supervizor electoral

MessagePosté le: Mar 20 Déc 2005 5:19 am    Sujet du message: Répondre en citant

Baset, se pare ca in ce tine de ...semnatura si ideile egalitariste desprinse de acolo, ELE NU SE SUPRAPUN DELOC! Razz
Daca scriai in semnatura ......"femeia să se teamă de bărbat" - citat din Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel (Efes. 5, 33) ......... Ca barbatul este CAPUL familiei, iar femeia trupul(carca) si ca aceasta ii datoreaza ascultare ........mai ziceam ca er fi SUPRAPUNERE! Laughing

Pe cand tu, pacatoasa, citezi din obiceiuri ale civilizatiilor pagane, ale celor care au inrobit poporul lui Mniezeu! !

Asa ca POCAIESTE-TE si pune o semnatura din invatamintele crestine, care arata locul clar al femeii, iubit de Mniezau! Mr. Green
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> Pantheonul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page 1, 2  Suivante
Page 1 sur 2

Sauter vers:  
Vous pouvez poster de nouveaux sujets dans ce forum
Vous pouvez répondre aux sujets dans ce forum