Senatus Populusque Virtualus Index du Forum
Senatus Populusque Virtualus
Republica Virtuala

FAQFAQ   RechercherRechercher   Liste des MembresListe des Membres   Groupes d'utilisateursGroupes d'utilisateurs   S'enregistrerS'enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
The True Story of Santa Claus
Aller à la page Précédente  1, 2  
Voir le sujet précédent .::. Voir le sujet suivant  
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> De cotidiae
voi credeti in mos craciun?
da
55%
 55%  [ 5 ]
nu
33%
 33%  [ 3 ]
nu stiu, nu am nici o parere, nu cred
11%
 11%  [ 1 ]
Total des votes : 9
Auteur Message
Livia
patrician

MessagePosté le: Mer 28 Déc 2005 8:29 pm    Sujet du message: Répondre en citant

Killere, eu fiind din generatia "decreteilor", de Mos Craciun n-am auzit decat in poeziile Otiliei Cazimir ! Wink
In schimb il stiu ca pe-un cal breaz pe frate-sau geaman, Mos Gerila ( brrrrrr ! ma ia cu frisoane numai cand imi amintesc ). Laughing
Carmen
Senator

MessagePosté le: Jeu 29 Déc 2005 1:45 pm    Sujet du message: Répondre en citant

irina123 a écrit:
Carmen a écrit:

Aham... Fi-miu, ca si mine, crede in Kant: "omul este propriul sau dumnezeu"..si in "imperativul categoric" (parca Emanuelu zicea asta Rolling Eyes ...daca ma-nsel, scuze, virsta...)

interesant mod de educatie ai ales.Rolling Eyes Rolling Eyes
Carmen a écrit:

I-am oferit sansa de a ...cunoaste...alternativele.

esti sigura?Rolling Eyes Rolling Eyes
mi se parea mai corect daca ii expuneai ambele situatii in legatura cu mos craciun, nu doar varianta in care crezi tu(ca mos craciun nu exista) abia atunci ii ofereai sansa de a cunoaste alternativele.
Mr. Green
Carmen a écrit:

De ales, va alege atunci cind rationamentul ii va fi "copt"...Deocamdata, la virsta pe care o are, este inca influentzabil si modelabil ca o bucatzica de ceara...Cind va fi in masura sa judece independent isi va alege, cu sigurantza, singurel...aderentza religioasa.

rationamentul...oooooooooo...exista oare asa ceva?????????
si poate fi el vreodata "copt"??????

de cand mos craciun este o religie??? Shocked Shocked Shocked Este o optiune, nu religie...ca uniia o ridica la rang de religie si o considera si asta un fel de spalare de creier sau un fel de ochelari pentru cal......asta e alta marie cu alta palarie.

Citation:
esti sigura?Rolling Eyes Rolling Eyes
mi se parea mai corect daca ii expuneai ambele situatii in legatura cu mos craciun, nu doar varianta in care crezi tu(ca mos craciun nu exista) abia atunci ii ofereai sansa de a cunoaste alternativele.
Mr. Green

Fata buna, daca-mi pui la indoiala orice afirmatie, ( "I-am oferit sansa de a ...cunoaste...alternativele.") nu crezi ca-i mai bine sa-ti dau numarul de telefon al lu fi-miu, sa vorbesti direct cu el? Laughing
Ai putea auzi cum ani de zile i-a scris Mosului aluia ravase cu ceea ce-si dorea. Ravase incheiate cu P.S.: "te rog sa-mi raspunzi"..."te rog sa-mi spui cind vii, ca vreau sa te vad"...Tja, daca stiam cum este, il botezam Toma...
Intr-un sfirsit ne-am saturat de scris eschivari, in numele Mosului, nemaivorbind de faptul ca...ultima gasita pe pervaz i-a provocat copilului reactia asta: .."Asta-i papa!"
Acu `nu stiu...Ori sintem noi (inclusiv unchii deghizati) actori extrem de prosti ( io recunosc, sint!) ori fi-miu refuza cu incapatzinare sa creada ca tot ce zboara si-ti ofera placere...e Mos Craciun.

Citation:
rationamentul...oooooooooo...exista oare asa ceva?????????

Eh...faptul ca nu posezi ceva nu exclude in mod automat existentza acestuia...

Citation:
si poate fi el vreodata "copt"??????

Domne, raspunsul este ...la mintea copiilor Laughing

Citation:
de cand mos craciun este o religie??? Shocked Shocked Shocked Este o optiune, nu religie...ca uniia o ridica la rang de religie si o considera si asta un fel de spalare de creier sau un fel de ochelari pentru cal......asta e alta marie cu alta palarie

Paralela cu religia am facut-o gindindu-ma ca acelasi efect ( ("ci de fapt CEEA CE ADUCE ACESTA SITUATIE: SA SIMTI CEVA IMPOSIBIL.") l-ar putea obtzine, naivii, si dind acatiste. 365 de zile pe an. Zdai sama? Laughing
Voir le profil de l'utilisateur Envoyer un message privé
Ce forum est verrouillé, vous ne pouvez pas poster, ni répondre, ni éditer les sujets.   Ce sujet est verrouillé, vous ne pouvez pas éditer les messages ou faire de réponses. Senatus Populusque Virtualus Index du Forum >>> De cotidiae Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Aller à la page Précédente  1, 2
Page 2 sur 2

Sauter vers: